Яшел Үзән районында Туган телләр һәм Халыклар бердәмлеге елына багышланган чара узды

2021 елның 26 феврале, җомга

Татарстан Республикасында яшәүче халыкларның туган телләрен, мәдәниятен һәм гореф-гадәтләрен саклау һәм үстерү, республиканың күпмилләтле халкының бердәмлеген ныгыту максатыннан, 2021 ел Туган телләр һәм Халыклар бердәмлеге елы дип игълан ителде. Яшел Үзән территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге белгечләре Яшел Үзән районы Норлат авылының 8 номерлы авыл китапханәсендә «Ак калфак» татар хатын-кызларының иҗтимагый оешмасы каршындагы өлкән яшьтәге кешеләр белән очрашу үткәрде.

Чарада катнашучыларны «Ак калфак» татар хатын-кызларының иҗтимагый оешмасы җитәкчесе Роза Яһудина сәламләде. Ул татар халкының гореф-гадәтләре турында сөйләде.

Телне саклау - халыкның киләчәк буын алдында бурычы, ә туган тел кешенең үз халкы белән тыгыз бәйләнеше. «Безнең республикада яшәүче барлык милләтләрнең телләрен һәм мәдәниятләрен саклау һәм үстерү өчен бер үк шартлар тудырылган », - диде Роза Илдусовна.

Ул ун елга якын Нурлат балалар йорты директоры булып эшләгән. Хәзерге вакытта Нурлат урта мәктәбенең рус теле һәм әдәбияты укытучысы булып эшли һәм мәктәпнең «Туган як» исемле туган якны өйрәнү музееның гамәли эшчәнлеге белән җитәкчелек итә. Авылның төрле оешмаларында озак еллар эшләгән авыл халкы клуб һәм иҗтимагый оешма әгъзалары булып торалар. Клуб әгъзалары Яшел Үзән районының якын-тирә авылларында концертлар белән чыгыш ясыйлар. Республика күләмендәге конкурсларда катнашалар һәм призлы урыннар алалар.

Катнашучылар әниләргә, Нурлат авылына багышланган, мәхәббәт турында үзләренең авторлык шигырьләрен укыдылар. Катнашучыларның берсе әтисенең хатыны вафатыннан соң язылган шигырьләрен укыды. Инглиз теле укытучысы инглиз, татар телләрендә рус шигырен укыды. Территориаль орган белгечләре үз чыгышында туган телнең әһәмияте турында билгеләп үттеләр. Чара бик җылы шартларда узды. Чара ахырында катнашучылар «Туган тел» җырын башкардылар.