2017 елның 27 октябрендә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясендә Алкогольле продукция буенча республика ведомствоара дегустация комиссиясенең чираттагы утырышы була

2017 елның 26 октябре, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасында коньяк җитештерү белән “Татспиртпром” АҖ филиалы - “Казан” шәраб заводы” шөгыльләнә. Хәзерге вакытта “Казан” шәраб заводы” 6 атамадагы коньяк эшләп чыгара. Болар - «Аранаит», «Людовик», «Людовик Limited», «Пять звездочек», «Три звездочки», «Резидент».

2017 елның 9 аенда республикабызда барлыгы 31,6 мең дал күләмендә коньяк шешәләргә тутырылган. Бу – 2016 елның шул ук чорындагыга караганда (13,7 мең  дал)  2,3 тапкырга күбрәк.

Россия күләмендә исә 2017 елның 9 аенда җәмгысе 5,6 млн. дал коньяк җитештерелгән (2016 елдагы дәрәҗәгә карата –108%).

2017 елның гыйнвар – сентябрь чорында алкогольле продукция җитештерүнең гомуми күләмендә коньякларның чагыштырма өлеше 0,5% тәшкил иткән (узган елның шушы ук чорында - 0,2%) .

Алкогольле продукцияне ваклап сату структурасында коньяклар өлеше  4% булган (узган елның шушы ук чорында  бу күрсәткеч  – 3%).

2017 елның гыйнвар – сентябрь айлары чорында коньякларны ваклап сатуның гомуми күләмендә республикага кертелгән продукция күләме 92% тәшкил иткән (чит ил продукциясе – 34%, Россиянеке – 58%). Ә инде җирле җитештерүчеләребез продукциясенең өлеше -  8%.

Республиканың ваклап сату челтәрендә барлыгы  900 атамадагы коньяк сатуга чыгарылган:  550 атамадан артыграк чит ил продукциясе,  300 атамадан күбрәк Россия продукциясе, республика җитештерүчеләренең 12 атамадагы продукциясе.

2017 елның гыйнвар – сентябрь ае йомгаклары буенча коньякларны ваклап сату рейтингында республикада яшәүчеләр һәм кунакларыбыз  «Альянс» шәраб-коньяк заводы” ҖЧҖнең «Старый Кенигсберг» коньягын бигрәк тә үз иткән. Сатып җибәрелгән барлык коньякларның (республикага кертелгәннәрен дә  исәпкә алып) гомуми күләмендә аның чагыштырма өлеше 7,5% тәшкил иткән. Икенче урында – “Ставрополь шәраб-коньяк заводы” ЯАҖ җитештергән «Старейшина» коньягы (4,6%), өченче урында – «Татспиртпром» АҖ филиалы – “Казан” шәраб заводы”ның  «Три звездочки» коньягы (аның өлешенә, читтән кертелгәннәрен дә исәпкә алып, сатылган барлык коньякларның гомуми күләменең 3,9% туры килә).

Чи илдә җитештерелгән коньяклар арасыннан Әрмәнстан коньяклары республикада иң күп сатыла торган коньяк булып тора.

2017 елның 27 октябрендә  13-00 сәгатьтә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең дегустацияләр залында Алкогольле продукция буенча республика ведомствоара дегустация комиссиясенең чираттагы утырышы була.

Көн тәртибендә – республикада, Россиядә җитештерелгән һәм чит илләрдән кертелгән биш еллык коньяклар.

Дегустациядә коньякларның 12 үрнәген бәяләү күздә тотыла. Шуларның 3се – республикада җитештерелгән, 7се – Россиянеке һәм 2 се чит илләр (Әрмәнстан, Грузия) үрнәкләре.

Дегустациягә тәкъдим ителгән продукциянең ваклап сату бәясе –  0,5литры  өчен 450сумнан 850 сумга кадәр.

Дегустация өчен продукция үрнәкләре шәһәребезнең сәүдә челтәрләреннән сатып алынды.

Дегустациядә, Алкогольле продукция буенча республика ведомствоара дегустация комиссиясе әгъзаларыннан тыш, “Татспиртпром” АҖ филиалы - “Казан” шәраб заводы” вәкилләре дә катнаша.