Дәүләт органнары хезмәткәрләре кулланучылар һәм сатучылар хокукларын искә төшерде

2024 елның 13 марты, чәршәмбе

Дәүләт структуралары хезмәткәрләре – Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Түбән Кама территориаль органы белгече Эльвира Милочкина һәм Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Зәй муниципаль районындагы территориаль бүлеге белгече Зөлфия Шәймәрданова Зәй районы Аксарино авылындагы сәүдә объектларында очрашулар оештырдылар. Кибетләрдә азык-төлек товарларының киң ассортименты сатыла. «Кулланучылар хокукларын яклау турында» РФ Законыннан, «Азык-төлек продуктларының сыйфаты һәм куркынычсызлыгы турында» 2000 елның 2 гыйнварындагы 29-ФЗ номерлы  Законыннан тыш, РФ Хөкүмәтенең 2020 елның 31 декабрендәге 2463 номерлы карары гамәлдә, аларда азык-төлек товарларын сату үзенчәлекләрен көйләүче аерым нормалар бар.

РФ «Кулланучылар хокукларын яклау турында»гы Законының 7 маддәсе нигезендә, һәр сатып алучының яшәү һәм сәламәтлек өчен куркынычсыз товар сатып алу хокукы бар. Яраклылык вакыты чыккан товарларны сатучылар югарыда күрсәтелгән Законның, шулай ук башка федераль законнарның һәм санитар кагыйдәләрнең һәм нормаларның төп таләпләрен бозалар. Яраклылык вакыты чыккан продукция сыйфатсыз һәм хәтта куркыныч, кеше сәламәтлегенә һәм тормышына куркыныч тудыра һәм алар сатылырга тиеш түгел. Сыйфатсыз азык-төлек әйләнештән чыгарылырга тиеш. Әгәр дә сыйфатсыз продукт инде өйдә ачыкланса, сез аны кибеткә кайтарырга һәм акчаны кире кайтаруны яки товарны алыштыруны таләп итәргә хокуклы («Кулланучылар хокукларын яклау турында»гы Законның 18 маддәсе). Кулланучы товарның яраклылык чорында ачыкланган җитешсезлекләре турында таләпләр куярга хокуклы. Азык-төлек сатып алганда, этикеткада күрсәтелгән мәгълүматка, бигрәк тә саклау вакытына игътибар итегез, бу кулланучыларга сәламәтлекне сакларга һәм артык чыгымнардан сакларга ярдәм итәчәк.

Чаралар кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә төрле юнәлешләр буенча мәгълүмати-белешмә материаллар (белешмәлекләр, буклетлар) тарату белән үрелеп барды.