«Кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә законнарны үтәү» темасына түгәрәк өстәл узды

2024 елның 14 марты, пәнҗешәмбе

Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көнен уздыру уңаеннан, Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Түбән Кама территориаль органы хезмәткәре «Кулланучылар өчен гадел һәм җаваплы ясалма интеллект» темасына түгәрәк өстәл оештырды. Түгәрәк өстәл эшендә Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Зәй районындагы территориаль бүлеге вәкиле, Зәй муниципаль районының Аксар авыл җирлеге вәкилләре, авыл җирлеге башлыгы Юрий Гыйльманов катнашты.

Түгәрәк өстәлдә катнашучылар «Зәй районы кулланучылар хокукларын яклауның төп мәсьәләләре», «Кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә законнарны үтәү» кебек темаларга кулланучылар хокукларын яклауның актуаль мәсьәләләре буенча докладлар белән чыгыш ясадылар. Кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә дәүләт сәясәтен гамәлгә ашыру эше контроль органына (Роспотребнадзор, ТР Дәүләт алкоголь инспекциясе органнарына) һәм халыкка якынрак булган җирле үзидарә органнарына бертигез дәрәҗәдә йөкләнә. Нәкъ менә җирле үзидарә органнары халыкның яшәү урыны буенча Кулланучылар хокукларын яклауны оештыруны үз өстенә ала ала.

Күчмә чара барышында кулланучылар базары өлкәсендә сораулар белән район халкы белгечләргә мөрәҗәгать итте. Шулай ук Кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә законнарда каралган кулланучылар хокуклары турында белешмәлекләр таратылды.