Авыл халкы белән очрашу булды

2024 елның 14 марты, пәнҗешәмбе

2024 елның 13 мартында Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Яшел Үзән территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге башлыгы Алсу Хөснетдинова Кайбыч муниципаль районы Олы Кайбыч авылының үзәк китапханәсендә укучылар һәм авыл халкы өчен кулланучылар хокукларын яклау буенча хокукый грамоталылыкны арттыру чарасы уздырды.

2024 елда Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көне девизы кулланучылар өчен гадел һәм җаваплы ясалма интеллект дип атала. Ясалма интеллект безнең тормышның төрле өлкәләренә ныклы адымнар белән үтеп  керде. Бу технологик казаныш күп өстенлекләр китерде, әмма аның белән шулай ук Кулланучылар иминлеге өчен куркынычлар да бар, мәсәлән, ялган мәгълүмат тарату, конфиденциальлекне бозу, алдау гамәлләре (аерым алганда, социаль челтәрләрдә һәм мессенджерларда аккаунтларны вату, видео һәм тавыш хәбәрләрен куллану, видео һәм аудиоязмалар төзү).

Чара Россия кулланучыларының хокукларын ясалма интеллект белән идарә ителә торган платформаларны куллану белән бәйле куркынычлардан яклауга юнәлдерелгән.

Кулланучылар хокукларын яклау турындагы законның актуаль статьяларын карадылар:

- кулланучының тиешле сыйфатлы товарны алмаштыру хокукы һәм тиешле сыйфатлы азык-төлек булмаган товарлар исемлеге;

- товарны дистанцион сату ысулы турында;

- товарда кимчелекләр ачыкланганда кулланучы хокуклары турында;

- товарның кимчелекләренә карата дәгъва белдерү вакыты.

Авыл халкы үзләренең куллану хокуклары һәм сатып алынган товарның җитешсезлеге ачыкланса, нәрсә эшләргә кирәклеге турында белде. Чара барышында «Кулланучылар хокукларын яклау турында» Россия Федерациясе Законы нигезләмәләренә ярашлы рәвештә килеп туган мәсьәләләр буенча консультацияләр бирелде. Анда катнашучыларга Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Яшел Үзән территориаль органының эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлегенә хокукый ярдәм сорап мөрәҗәгать итү мөмкинлеге турында хәбәр иттеләр.

Чара барышында Кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Яшел Үзән территориаль органы телефоны һәм «Татарстан кулланучысы хәбәрләре» газетасы, күрсәтелгән төрле тематикалы буклетлар таратылды.