Очрашуда катнашучылар консультацияләр һәм методик материаллар алдылар

2024 елның 14 марты, пәнҗешәмбе

Күптән түгел генә сатып алынган аяк киемен кибеткә кире кабул итмәделәр, алдадылар яки куллану вакыты чыккан товар саттылар, даруханә ябылыр алдыннан ашыгып ялгыш дару сатып алганнар: мондый очракларда нәрсә эшләргә кирәклеге турында Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Түбән Кама территориаль органы хезмәткәре Аксубай муниципаль районының «Нежность» үзәгендә аңлатты.

Еш кына дару, шәхси гигиена чаралары, сәламәтлек күрсәткечләрен контрольдә тоту өчен прибор сатып алгач, ашыгуыңны һәм әлеге товарга мохтаҗ булмауыңны аңлыйсың, яки ул характеристикалар яки комплектлау буенча туры килми. Әмма даруханәдә сатучы товарны кире кабул итүдән яки аны яңасына алыштырудан катгый рәвештә баш тарта. Аның баш тартуы законлымы? Тиешле сыйфатлы дару препаратлары алыштырылырга тиеш түгел (РФ Хөкүмәтенең 2020 елның 31 декабрендәге 2463 номерлы карары). Шуңа күрә сатучы даруханә товарларын кабул итүдән яки алмаштырудан баш тартып, юридик яктан хокуклы. Ләкин тиешле сыйфатлы товарлар гына кире кайтарылырга һәм алыштырылырга тиеш түгел. Әгәр дару препаратлары яки медицина эшләнмәләре сыйфатсыз булса, сатучы (фармацевт) мондый товарны кабул итәргә тиеш. Игътибар итегез, дарулар, приборлар өчен түләгәнче, товарның исемен, пакетның бөтенлеген, яраклылык вакытын җентекләп тикшерегез, әгәр бу техник яктан мөмкин булса, приборларны сезнең янда тикшерүне таләп итегез.

Дәүләт органы белгече сатучының акчаларын кире кайтарудан баш тарткан очракта кая мөрәҗәгать итәргә мөмкинлеген аңлатты. Белгеч белән әңгәмә барышында очрашуда катнашучылар киләчәктә грамоталы кулланучылар булырга ярдәм итәчәк консультацияләр һәм методик материаллар алдылар.