Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы халык арасында “Туңдырма” дигән темага үткәрелгән анкета нәтиҗәләре буенча хәбәр итә

2017 елның 17 августы, пәнҗешәмбе

Туңдырмага, кем әйткәндәй, олысы да, кечесе дә мөкиббән. Моңа гаҗәпләнәсе юк: эсседә әлеге тәм-том тәнгә суыклык йөгертеп, көч кертеп җибәрсә, суыкта исә – кәефне күтәрә.

Дәүләт алкоголь инспекциясенең эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге, туңдырманың иң яратып кулланыла торган тәм-томнарның берсе булуын исәпкә алып, респондентлар арасында анкета чарасы үткәрде.

Чарага барлыгы 40 кеше җәлеп ителде, шуның 28е (70%) - хатын-кыз һәм 12се (30%) ир-ат. Анкетадан күренгәнчә, сорашып-белешүдә катнашкан респондентларның 65%ы (40 кешенең 26сы) туңдырманы еш куллана.

Тәнгә суыклык йөгертә торган тәм-томны кулланучылар арасыннан яртысыннан диярлеге  (46%ы), атнасына берничә тапкыр ашыйм, дип,   35 % - аена 1-2 тапкыр, 19%ы – көн саен ашыйм, дип җавап бирде.

Сорашып-белешү нәтиҗәләреннән күренгәнчә, респондентларның 27%ы (шулардан 85%ының гүзәл затлар булып торуы игътибарга лаек) еш кына үзләренә мәгълүм булмаган җитештерүче туңдырмасы тәмен татып карыйсы итә; 39 %ы һаман шул бер җитештерүче продукциясенә өстенлек бирә;   ә инде 35%ы өчен туңдырманың кем тарафыннан җитештерелүе әһәмиятле түгел икән.

Анкета нәтиҗәләре тагын ни сөйли дисезме? Респондентларның барысы да диярлек кыйммәтле туңдырма сатып алырга әзер түгел – сорашып-белешүдә катнашучыларның нибары 7%ы гына бәясе 150 сумнан артып киткән туңдырманы үзләре өчен кыйммәткә санамауларын белдерде. Җавап бирүчеләрнең калганнары түбәндәгечә бүленде: яртысы 50 сумнан артыграк булмаганын, 42%ы 50дән 150 сумга кадәресен сатып алу ягын карый.

Туңдырманың кайсына өстенлек бирәсез, дигән сорау буенча җавапларга анализ ясаудан күренгәнчә, 46%ы – пломбирга, 22% – “сливочный” ыена мөкиббән, ә менә шоколадлы, җимеш һәм төрле өстәмәләр кушылган туңдырма сөючеләр саны – 10 ар %ка бүленде. Респондентларның калган 2 %ы бу сорауга җавап бирергә кыенсынды.

Тагын шуны да канәгатьлек хисе белән билгеләп үтәсе килә: анкета нәтиҗәләре буенча сорашып-белешүдә катнашучыларның һәммәсе диярлек (96%) “татлы суык” сыйфатыннан канәгать.

Анкетада катнашучыларның барысына да зур рәхмәт белдерәсе килә.