Дөнья коррупциягә каршы

2023 елның 20 ноябре, дүшәмбе

Бүгенге көндә дөнья бөтен планетадагы кешеләрнең иминлегенә һәм тормышына куркыныч тудырган җитди проблемалар белән очраша. Аларның күбесе коррупция проблемасы белән бәйле.

Коррупция җәмгыять тормышының барлык аспектларына тискәре йогынты ясый һәм конфликтлар, тотрыксызлык белән тыгыз үрелеп бара, социаль-икътисади үсешне куркыныч астына куя һәм демократик институтларны һәм законның өстенлеген какшата.

Коррупция конфликтларны китереп чыгарып кына калмый, ә еш кына аларның төп сәбәпләренең берсе булып тора. Ул конфликтларны тудыра һәм тыныч процессларга комачаулый, законның өстенлеген какшата, фәкыйрьлекне арттыра, ресурсларны законсыз куллануга ярдәм итә һәм кораллы конфликтларны финанслауны тәэмин итә.

Коррупцияне булдырмау, ачыклыкка ярдәм итү һәм институтларны ныгыту тотрыклы үсеш өлкәсендәге максатларга ирешү өчен бик мөһим.

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы башлыгы Марина Егорова Лаеш муниципаль районы халкы һәм җирле үзидарә органнары хезмәткәрләре белән очрашу үткәрде.

Катнашучылар коррупциянең асылы, сәбәпләре, нәтиҗәләре белән танышты. Чара барышында коррупциягә каршы торуга юнәлдерелгән мәсьәләләр тикшерелде.