март, 2024 ел
чәршәмбе

Хәзерге Россия җәмгыятендә һәм дәүләтендә төп проблемаларның берсе - коррупция. Ул, һичшиксез, илнең икътисады һәм социаль тотрыклылыгы үсешенә зыян китерә, төрле дәрәҗәдәге бюджетларга керемнәрне шактый киметә, намуслы көндәшләрне базардан кысрыклап чыгара һәм халыкның хакимият органнарына, социаль һәм финанс структуралары вәкилләренә ышаныч дәрәҗәсен киметә. Гадәттә коррупция дип вазифаи затның шәхси файда өчен үзенә ышанып тапшырылган хезмәт вәкаләтләрен арттырып куллануын аңлыйлар, бу законнарга һәм әхлак нормаларына каршы килә.

гыйнвар, 2024 ел
чәршәмбе

Акча сорау очрагында ничек эшләргә кирәклеге турында берничә киңәш:

- үз-үзеңне сак, әдәпле, ришвәт алудан яки ришвәт бирүдән катгый баш тарту дип аңлатыла алырлык сүзләргә юл куймаска;

декабрь, 2023 ел
сишәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Әлмәт территориаль органында ел саен 9 декабрьдә билгеләп үтелә торган Халыкара коррупциягә каршы көрәш көненә багышланган чаралар үткәрелә. Әлеге чаралар коррупциягә каршы дөньяга карашны һәм җәмгыятьтә коррупция күренешләренә карата түземсезлекне пропагандалауга юнәлдерелгән.

Тэги: коррупциягә каршы тору

2003 елның 31 октябрендә Генераль Ассамблея Берләшкән Милләтләр Оешмасының коррупциягә каршы Конвенциясен кабул итә. Шулай итеп, быел БМО Конвенциясе кабул ителүнең егерменче еллыгы билгеләп үтелә. Ассамблея шулай ук коррупция проблемасын һәм Конвенциянең коррупцияне кисәтүдә һәм аңа каршы көрәштә ролен тирәнрәк аңлау өчен 9 декабрь Халыкара коррупциягә каршы көрәш көне итеп аталырга тиеш дип карар итте.

Тэги: коррупциягә каршы тору остазлык

җомга

Коррупция иҗтимагый процессларга тискәре йогынты ясый, инвестиция климатының начарлануына, ярлылыкның таралуына, халыкның әхлагы кимүенә ярдәм итә, милли иминлеккә һәм илнең нәтиҗәле социаль-икътисади үсешенә куркыныч тудыра.

чәршәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы башлыгы Марина Егорова Татарстан Республикасы территориаль органына караган Питрәч муниципаль районына барды.

Ел саен 9 декабрьдә билгеләп үтелә торган Халыкара коррупциягә каршы көрәш көне алдыннан эшмәкәрләр һәм җирле үзидарә органнары хезмәткәрләре белән очрашуда коррупциягә каршы тору буенча семинар үткәрелде.

дүшәмбе

Бүгенге көндә дөнья бөтен планетадагы кешеләрнең иминлегенә һәм тормышына куркыныч тудырган җитди проблемалар белән очраша. Аларның күбесе коррупция проблемасы белән бәйле.

Коррупция җәмгыять тормышының барлык аспектларына тискәре йогынты ясый һәм конфликтлар, тотрыксызлык белән тыгыз үрелеп бара, социаль-икътисади үсешне куркыныч астына куя һәм демократик институтларны һәм законның өстенлеген какшата.

Тэги: коррупциягә каршы тору

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы башлыгы урынбасары Татарстан Республикасы Биектау муниципаль районына барды.

Хуҗалык итүче субъектлар белән очрашуларда коррупциягә каршы тору буенча семинарлар уздырылды.

октябрь, 2023 ел

Коррупциянең нәрсә икәнен күпләр белә. Шулай да, искәртеп узабыз, коррупция ул:

- хезмәт урыныннан явызларча файдалану;

- ришвәт бирү һәм алу;

- вәкаләтләрне дөрес кулланмау;

- коммерцияле ришвәт алу;

- физик затның җәмгыять һәм дәүләтнең законлы мәнфәгатьләренә каршы үз вазифаи урыныннан законсыз файдалануы.

Ришвәт бирү өчен нинди җәза каралганын аңлатыйк.

сентябрь, 2023 ел
чәршәмбе

Коррупция - иҗтимагый мөнәсәбәтләр системасындагы иң борынгы күренешләрнең берсе, социаль тәртип нинди генә булмасын, кешеләр тормышын идарә итүче социаль тәртип кебек үк борынгы күренеш. Әлбәттә, тарихи процесс барышында бу күренеш даими рәвештә үзгәрә, сәяси һәм икътисади тәртипләр катлаулана барган саен аның яңа формалары барлыкка килә.