Яшьләр коррупциягә каршы

2023 елның 5 декабре, сишәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Әлмәт территориаль органында ел саен 9 декабрьдә билгеләп үтелә торган Халыкара коррупциягә каршы көрәш көненә багышланган чаралар үткәрелә. Әлеге чаралар коррупциягә каршы дөньяга карашны һәм җәмгыятьтә коррупция күренешләренә карата түземсезлекне пропагандалауга юнәлдерелгән.

Әлмәт территориаль органы фойесында «Без коррупциягә каршы» дип аталган темага балалар рәсемнәре күргәзмәсе узды. Күргәзмәдә Әлмәт территориаль органы хезмәткәрләренең балаларының рәсемнәре куелган. Күргәзмәнең максаты - яшьләр арасында коррупциягә каршы түземсезлек  формалаштыру. Рәсемнәр күргәзмәсе яшьләргә җәмгыятьтә коррупция проблемаларына үз карашларын белдерергә, яшьләрнең илнең иҗтимагый тормышында катнашуын арттырырга мөмкинлек бирә, яшьләрне социаль мәсьәләләрне хәл итүгә җәлеп итүне, шул исәптән иҗади якын килүне үстерүне стимуллаштыра.

Кунаклар һәм территориаль орган хезмәткәрләре эшләрне шатланып карадылар, балаларның эшләрендә барлыкка китерелгән образларга күз салдылар. Яшь гражданнар, сәнгать чараларын кулланып, коррупциягә тискәре мөнәсәбәтләрен җиткерә алдылар.

Шулай ук Кулланучылар белеме буенча чаралар үткәрү вакытында барлык ведомство карамагындагы районнарда Укучыларны коррупциягә каршы тору мәсьәләләре буенча хокукый агарту буенча тематик әңгәмәләр үткәрелә, аларның максаты-яшүсмер чактан ук коррупция күренешләренә карата түземсез мөнәсәбәт формалаштыру, коррупциягә каршы тәртип стандартларын популярлаштыру.

Әйтик, Әлмәт территориаль органы белгече Кадрия Галиева «коррупция – заманча дәүләт һәм җәмгыять иминлегенә куркыныч буларак» темасына Баулы шәһәренең 7нче урта гомуми белем бирү мәктәбендә 5нче сыйныф укучылары өчен дәрес үткәрде.

Әлеге чараның максаты - «коррупция» төшенчәсен һәм аның нәтиҗәләрен ачу.

Сыйныф сәгате уен формасында узды, укучылар төрле ситуацияләрне чиштеләр, мәкальләр җыйдылар, коррупция сәбәпләрен һәм коррупцияне кисәтү буенча гамәлләрне ачыкладылар.

Чара ахырында балалар коррупциягә каршы көрәшергә кирәк дигән нәтиҗәгә килделәр һәм нәкъ менә үзеңнән башларга кирәк дигән нәтиҗәгә килделәр.