сентябрь, 2023 ел
пәнҗешәмбе

Яңа уку елы мәктәп укучылары өчен генә түгел, Түбән Кама территориаль органы хезмәткәрләре өчен дә башланды, алар «2014-2025 елларга кулланучылар хокукларын яклау комплекслы системасын үстерү» программасы кысаларында чаралар үткәрә башлады. Контроль-инспекция бүлеге белгече «Сарман урта гомуми белем бирү мәктәбе» МББУның урта һәм өлкән звено укучылары өчен кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендә дәресләр үткәрде.

август, 2022 ел
пәнҗешәмбе

Сатып алынган товар һәрвакытта да шатлык китерми. Әйтик, гражданин дача өчен электр триммерын (электрокос) сатып алган. Ләкин ул беренче көнне үк эшләми башлый. Бакчачы сатучыга кимчелекләре булган товарны алыштыру үтенече белән мөрәҗәгать итә. Әмма сатучы товарны карап чыкканнан соң, товардагы җитешсезлекләр дөрес файдаланмау аркасында килеп чыккан, дигән нәтиҗә ясый, аның электр моторы сафтан чыккан, дип белдерә. Сатып алучы моның белән килешми һәм консультация сорап Чистай территориаль органына мөрәҗәгать итте.

чәршәмбе

Безнең илдә халыкның бер өлеше үзенең нинди хокуклары һәм ирекләре бар икәнлеген, алар өчен нәрсә, нинди документларда язылулары турында уйламый. Әгәр алар үз хокукларын белми икән, димәк, ул аларның юк.

Һәр гражданин үз хокукларын белергә тиеш, чөнки кеше үз тормышында нәрсәгә исәп тота алганын төгәл белергә тиеш. Законнарда аңлашылмаучанлыклар килеп чыкмаса, үз хокуклары һәм бурычлары турында белми торган кеше, тормышта катлаулы хәл булса, нәрсә эшләргә кирәклеген күз алдына да китерә алмый.

чәршәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге белгечләре Совхозно-Галактионовский авыл җирлеге башкарма комитеты хезмәткәрләре өчен кулланучылар хокукларын яклау турындагы законнарны аңлату буенча семинар-укулар оештырды.

җомга

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге белгече Химиклар мәдәният сараенда халыкның хокукый белемен күтәрү һәм кулланучылар хокукларын яклау мәсьәләләре буенча халыкка мәгълүмат җиткерү максатыннан үсентеләр ярминкәсендә кизү тору үткәрде.

пәнҗешәмбе

Язгы эшләр вакытында бакча һәм бакча яны участокларында параллель рәвештә үсентеләрне һәм җиләк-җимеш агачлары һәм куаклар үсентеләрен сатып алу, аларны утырту эшләре бара.

апрель, 2022 ел
пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Түбән Кама территориаль органына гражданнар шундый сорау белән мөрәҗәгать итә: «Шәһәр кибетләренең берсендә товар сатып алганда сатучы ягыннан начар мөнәсәбәткә юлыктым. Бу кибеттән нәрсә дә булса сатып алу теләге юкка чыкты. Күңелсез хисләр калды. Сатып алучы буларак, миңа карата тупас мөнәсәбәт өчен сатучыны җаваплылыкка тартырга буламы?»

июнь, 2020 ел
чәршәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге хезмәткәрләре хуҗалык итүче субъектлар белән даими очрашулар үткәрә, очрашу дәвамында «Кулланучылар хокукларын яклау турында» Федераль законның төп нигезләмәләре һәм таләпләре һәм аларны үтәү зарурилыгы аңлатыла.

март, 2020 ел
чәршәмбе

2020 елның 24 нче мартында ТР Дәүләт алкоголь инспекциясенең Арча территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге белгече «Раиса» ҖЧҖ сәүдә объектында кулланучыларның хокукларын яклау өлкәсендә сатучылар өчен аңлату эшләре үткәрде.

март, 2020 ел
пәнҗешәмбе

Ел саен, 15 нче мартта бөтен дөньяда Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көне билгеләп үтелә. Чаллы шәһәренең «Изгелек» инвалидларны тернәкләндерү үзәгендә әлеге датага багышланган чара узды.

ТР Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чаллы территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге белгечләре, Роспотребнадзорның Татарстан идарәсе вәкилләре белән берлектә, әлеге үзәк карамагындагы затлар белән чара үткәрде.