Кулланучылар хокукларын яклауның хокукый аспектлары

2020 елның 7 августы, җомга

«Татарстан Республикасында кулланучылар хокукларын яклауның комплекслы системасын үстерү» республика ярдәмче программасын үтәү максатларында, республика гражданнарына кулланучылар хокукларын яклау мәсьәләләре буенча консультация ярдәме күрсәтү челтәрен киңәйтү өчен, Түбән Кама территориаль органы хезмәткәрләре тарафыннан кулланучылар грамоталылыгын арттыруга юнәлдерелгән чаралар оештырылды һәм үткәрелде.

Яшүсмерләргә хокукый тәрбия бирү, хокукый белем бирү һәм яшь буынны тәрбияләү буенча комплекслы, системалы эшне күздә тота. Быел, килеп туган хәл уңаеннан, балалар сәламәтләндерү лагерьларында ялларын үткәрүче балалар белән шәхсән очрашу мөмкинлеге юк. Шуңа күрә, Түбән Кама районының Ташлык авылында урнашкан «Заря» сәламәтләндерү-ял лагере җитәкчелеге белән хезмәттәшлек итү нәтиҗәсендә, укучыларга Түбән Кама территориаль органы тарафыннан тәкъдим ителгән «Кулланучылар хокукларын яклауның хокукый аспектлары» дигән темага презентация тәкъдим ителде. Юридик мәгълүматка ия һәм экстремаль хәлләрдә үз-үзеңне тоту модельләре белән яхшы таныш кешегә закон бозу һәм җаваплылык хисе мөмкинлеге азрак, ә иң мөһиме, үз-үзен һәм якыннарын яклый алачак.

Кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендәге барлык мөнәсәбәтләр Россия Федерациясе Граждан кодексы, «Кулланучылар хокукларын яклау турында» РФ Законы һәм аның нигезендә кабул ителә торган башка федераль законнар һәм Россия Федерациясенең хокукый актлары белән җайга салына. Электр-көнкүреш товарлары сатыла торган сәүдә объекты хезмәткәрләре өчен семинарда эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге белгечләре искәртеп узганча, РФ ГК нигезендә, гражданлык җаваплылыгы товар, сатучы турында тиешле мәгълүмат бирмәгән, товарның җитешсезлекләре аркасында китерелгән зыян өчен җавап бирә. РФ Административ хокук бозулар кодексы нигезендә, продукциянең билгеләнгән таләпләргә туры килмәве, товарларны кирәкле документлардан башка саткан өчен, товарның куллану үзенчәлекләренә һәм сыйфатына карата кулланучыны алдаган өчен, административ җаваплылык каралган.