Атланмай һәм эремчеккә дегустация үткәрү турында

2022 елның 25 мае, чәршәмбе

2022 елның 27 маенда 10.00 сәгатьтә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясе 5% майлы эремчеккә һәм 72,5%лы атланмайга кулланучылар дегустациясе үткәрә. Халык арасында чагыштырмача куллану сынаулары өчен үткәрелгән сораштыруда нәкъ менә шушы продуктлар сайлап алынды.

Татарстан Республикасында кулланучылар хокукларын яклау программасын тормышка ашыру кысаларында һәм 2020-2022 елларда үткәрелгән сынаулар «Татарстан Республикасында Гигиена һәм эпидемиология үзәге» федераль бюджет сәламәтлек саклау учреждениесенең, шулай ук «Татарстан Республикасында Стандартлаштыру, метрология һәм сынаулар дәүләт төбәк үзәге» ФБУнең аккредитацияләнгән лабораторияләрендә атланмайның 80 нән артык атамасын, шулай ук республика территориясендә, шул исәптән Казан, Яр Чаллы, Түбән Кама, Әлмәт, Алабуга, Минзәлә, Бөгелмә, Зәй, Азнакай, Чистай, Мамадыш һ. б. шәһәрләрдә сатыла торган сыйфат һәм куркынычсызлык күрсәткечләре буенча 30 төрдәге эремчекне тикшерү мөмкин булды.

Лаборатор сынаулар нәтиҗәсендә закон таләпләренең төрле бозылулары ачыкланды. Аерым алганда, алар үсемлек майларын алыштыру, бактерияләр һәм микробиологик күрсәткечләр, күгәрек, чүпрә күрсәткечләре, шулай ук кулланучы өчен дөрес мәгълүмат белән маркировканың булмавына кагылышлы иде. Сынаулар сыйфат һәм куркынычсызлык буенча төп күрсәткечләр, состав буенча билгеләнгән параметрларны раслау өчен фальсификацияне булдырмау максатыннан үткәрелде. Кызганычка каршы, тикшерелгән барлык үрнәкләрнең дә сынауларны лаеклы үтмәве турында хәбәр итәбез. Тикшеренүләр нәтиҗәләре күрсәткәнчә, сөт продуктларыннан атланмай, сыр, эремчек, каймак бик еш фальсификацияләнә.

Атланмай - ул сыер сөтеннән, атланмайдан һәм башка сөт эшкәртүдән әзерләнгән продукт. Ягъни фәкать сөт майларыннан эшләнгән булырга тиеш. Әгәр продуктта үсемлек майлары бар икән, ул атланмай дип аталырга хокуклы түгел: бу спред.

Барлыгы тикшерелгән атланмай составында майлылыгы 72,5 % булган пастеризацияләнгән атланмайлар күрсәтелгән. Әлбәттә, аларда «спред» яки «маргарин» дигән тамга юк. Тик, кызганычка каршы, төргәкләрдә юк, ә чынбарлыкта андый продуктлар бар.

Атланмай - тиз бозыла торган продукт. Ә бозылган майны куллану эчәк авыруларына китерергә мөмкин. Нәкъ менә шуңа күрә экспертлар майның микробиологик күрсәткечләрен җентекләп тикшерделәр. Сынау нәтиҗәләре буенча майның аерым үрнәкләрендә эчәк таякчыклары төркеме бактерияләре, бактерияләрнең (КМАФАнМ) төре, чүпрә һәм күгәрек ачыкланган.

Соңгы еллар дәвамында эремчекнең сыйфаты белән дә борчулы хәл килеп чыкты – анда шулай ук состав буенча ялганлыкны таныклаучы җитешсезлекләр, физик-химик һәм микробиологик куркынычсызлык параметрлары буенча кимчелекләр күп.

Дегустация өчен халык арасында иң популяр продуктлар: май – 72,5% май («Крестьянское») һәм иң популяр эремчек төрләренең берсе – 5% майлылыкта, бу товарларные кулланучыларның күпчелеге сайлый.

Продуктлар тәме һәм исе, консистенциясе һәм тышкы кыяфәте, төсе буенча бәяләнәчәк.

Кулланучылар дегустациясен үткәрүнең максаты - сатып алынган май һәм эремчек үрнәкләренең сыйфатын һәм куркынычсызлыгын бәяләү, аларның иң яхшы атамаларын ачыклау, алынган нәтиҗәләр турында кулланучыларга җиткерү, шулай ук халыкны сыйфатлы һәм куркынычсыз продукция белән тәэмин итүдәге проблемаларны билгеләү.

Чарада профессиональ экспертлар, контроль-күзәтчелек органнары, сынау лабораторияләре, министрлыклар һәм ведомстволар, җитештерүче предприятиеләр, сәүдә челтәрләре, ММЧ вәкилләре катнаша