Коррупциягә каршы бергәләп тынычлык төзик

2022 елның 9 декабре, җомга

Бүгенге көндә дөнья бөтен планетада кешеләрнең иминлегенә һәм тормышына куркыныч тудыручы җитди проблемалар белән очраша. Аларның күбесе, теге яки бу яктан, коррупция проблемасы белән бәйле.

Коррупция җәмгыятьнең барлык аспектларына тискәре йогынты ясый һәм конфликтлар һәм тотрыксызлык белән тыгыз бәйләнә, социаль-икътисади үсешне куркыныч астына куя, демократик институтларны һәм закон өстенлеген боза.

Коррупция конфликтларның гына түгел, еш кына аларның төп сәбәпләренең берсе булып тора. Ул конфликтларны көчәйтә һәм тыныч процессларга комачаулый, закон өстенлеген боза, ярлылыкны көчәйтә, ресурсларны законсыз куллануны җиңеләйтә һәм кораллы конфликтларны финанслый.

Коррупцияне булдырмау, ачыклыкка ярдәм итү һәм институтларны ныгыту тотрыклы үсеш максатларына ирешү өчен бик мөһим.

Ел саен 9 декабрьдә билгеләп үтелә торган Халыкара коррупциягә каршы көрәш көнендә Без коррупциягә каршы көрәш һәм тынычлык, куркынычсызлык һәм үсеш арасындагы мөһим бәйләнешне ассызыклыйбыз. Бу җинаятьләргә каршы көрәш һәркемнең хокукы һәм бурычы булып тора, һәм бары тик һәр кеше һәм һәр учреждение катнашуы аркасында гына без коррупцияне җиңә алачакбыз. Барысы да коррупциягә каршы көрәштә берләшергә тиеш.

2022 елның 09 декабрендә Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Казан территориаль органы башлыгы Марина Егорова Татарстан Республикасы Балык Бистәсе муниципаль районының Яңа Арыш авыл җирлеге җирле үзидарә органнары халкы һәм хезмәткәрләре белән очрашты. Катнашучылар коррупциянең асылы, сәбәпләре, нәтиҗәләре белән таныштылар. Чара барышында коррупциягә каршы торуга юнәлдерелгән сораулар тикшерелде.