Кулланучыга бәхәсле хәлне чишү тәртибе турында киңәш бирделәр

2024 елның 17 апреле, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чистай территориаль органына шәһәрдә яшәүче хатын-кыз тиешенчә сыйфатсыз товарны экспертизалау тәртибен аңлатуны сорап телефон аша мөрәҗәгать итте. Бу сорау, ноутбук сатып алганнан соң бер ай узгач, кимчелекләр барлыкка килү сәбәпле туа, һәм кулланучы сатучыдан аларны бетерүне таләп иткән. Әмма кулланучы белән сатучы арасында кимчелекләрнең килеп чыгу сәбәпләре турында бәхәсле хәл килеп чыккан. Сатучы товардагы кимчелекләр товарны сатып алучыга тапшырганнан соң, ягъни аның гаебе аркасында барлыкка килгән дип раслый. Кулланучы моның белән риза түгел.

Территориаль орган белгече «Кулланучылар хокукларын яклау турында» РФ Законының 18 статьясына нигезләнеп аңлатма бирде:

- Кулланучы товарда кимчелекләр тапкан очракта, сатучы тиешенчә сыйфатсыз товарны кабул итәргә һәм кирәк булганда товарның сыйфатын тикшерергә тиеш. Кулланучы мондый тикшерүдә катнашырга хокуклы. Товарның кимчелекләре килеп чыгу сәбәпләре турында бәхәс килеп чыкса, сатучы товарны үз хисабына экспертиза үткәрергә тиеш. Кулланучы шулай ук товарны экспертизалауда катнашырга һәм аның нәтиҗәләре белән килешмәгән очракта мондый экспертизаның нәтиҗәсен суд тәртибендә бәхәсләшергә хокуклы. Әгәр товарны экспертизалау нәтиҗәсендә аның кимчелекләре сатучы җавап бирмәгән шартлар нәтиҗәсендә барлыкка килгән икән, кулланучы сатучыга экспертиза үткәрү чыгымнарын, шулай ук аны үткәрү белән бәйле товарны саклау һәм транспортлау чыгымнарын түләргә  тиеш.

Әгәр кулланучы товар өчен түләнгән акчалата сумманы кире кайтаруны, товарның сатып алу бәясен чагыштырмача киметүне, товарның кимчелекләрен төзәтү чыгымнарын кулланучы яки өченче зат тарафыннан түләүне таләп итсә, экспертиза ун көн эчендә үткәрелергә тиеш.

Әгәр кулланучы товарны алыштыруны таләп итсә, товар экспертизасы егерме көн эчендә үткәрелергә тиеш.

Әгәр кулланучы товарның кимчелекләрен бетерүне таләп итсә (гарантияле ремонт дәвамында), экспертиза үткәрү вакыты кырык биш көннән артмаска тиеш.

Законның 18 статьясы нигезендә гарантия срогы дәвамында дәлилләү (экспертиза үткәрү) йөкләмәсе сатучыда кала. Әгәр товарга гарантия юк икән яки ул тәмамланган икән, экспертизаны кулланучы үткәрә.

Экспертиза нәтиҗәләре буенча алга таба карар кабул ителә.