Әгерҗе шәһәренең 3нче мәктәбендә укыту үткәрделәр

2024 елның 25 апреле, пәнҗешәмбе

Кулланучылар базарында хокук бозуларны кисәтү һәм халыкның кулланучылар грамоталылыгын арттыру - Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Яр Чаллы территориаль органы хезмәткәрләренең төп бурычларының берсе. Территориаль орган хезмәткәрләре гражданнар, сәүдә итүче һәм хезмәт күрсәтүче предприятиеләр һәм оешма вәкилләре белән даими аңлату эшләре алып баралар, төрле учреждениеләрдә һәм мәгариф учреждениеләрендә дә лекцияләр һәм чыгышлар ясыйлар.

Бу юнәлештә эшне дәвам итеп, эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге белгечләре Таҗи Гыйззәт исемендәге Әгерҗе мәктәбенең 8-10 сыйныф укучылары белән очрашты. Чараның максаты - РФнең 1992 елның 7 февралендәге 2300-1 номерлы «Кулланучылар хокукларын яклау турында»гы Законы һәм кулланучылар хокукларын яклау өлкәсендәге башка норматив актлар турында җентекләбрәк сөйләү. Мәктәп укучыларына 9-11 сыйныфлар арасында Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясе үткәргән республика олимпиадасы турында тагын бер тапкыр хәбәр иттеләр.

Балалар РФ Законының төп төшенчәләрен һәм статьяларын рәхәтләнеп өйрәнделәр, белгечләр белән бергә көндәлек тормыштагы хәлләрне тикшерделәр. Укучылар территориаль орган белгечләре уртаклашырга әзер булган практик тәҗрибәнең мөһимлеген рәхмәт сүзләре белән билгеләп үттеләр. Чөнки бу аларның кулланучылар буларак грамоталылыгын арттыруга нәтиҗәле тәэсир итәчәк.

Чарада катнашучыларның барысына да кулланучылар базары өлкәсендәге сорауларга квалификацияле һәм тулы җаваплар бирелде, кулланучылар өчен истәлекләр, алдагы еллардагы эсселар җыентыклары таратылды. Иң актив катнашучылар «2014-2025 елларга Татарстан Республикасында кулланучылар хокукларын яклау комплекслы системасын үстерү» 6 нчы подпрограмма логотибы белән истәлекле бүләкләр алдылар.